Війна в Україні призводить до розколів у комуністичному русі!

Війна в Україні призвела до ряду розколів у комуністичних партіях в кількох країнах і спровокувала розділення серед них. Щоб рухатися вперед, необхідно повернутися до справжньої ленінської політики, щодо всіх питань.

Відразу ж після початку війни в Україні комуністичні партії по всьому світу зайняли різні позиції. На правому крилі руху декілька партій прийняли позицію більш-менш відкритої підтримки влади своєї власної країни та західного імперіалізму. Одним з особливо лицемірних прикладів цього є позиція Іспанської комуністичної партії (ПКІ). ПКІ є частиною іспанського коаліційного уряду із Соціалістичною партією (ПСОЕ). Віце-президент Іспанії Йоланда Діас та міністр Альберто Гарсон є членами партії, і генеральний секретар ПКІ також є секретарем стану.

Цей уряд твердо підтримує імперіалізм НАТО та надсилає зброю та допомогу в Україну. Але водночас ПКІ видає заяви, вимагаючи розпуску НАТО та відхиляючи війну в Україні. Навіть їхній чисто вербальний так званий «супротив» імперіалізму НАТО формулюється у термінах «миру» в абстракції, захисту «міжнародних установ» та «правопорядку міжнародного права».

Схожий підхід взяла Французька комуністична партія (ФКП), яка засудила вторгнення Росії в Україну як «порушення міжнародного права» та «порушення міжнародних угод». У тому ж дусі ФКП відстоює «стратегічну незалежність Франції», під такою фразою французька буржуазія видає свою претензію на незалежну роль у світовій арені. Більше того, закликаючи до «миру», ФКП повністю підтримує заходи економічних санкцій проти Росії, як щось таке, що не є частиною самої війни. Їхня вся позиція полягає в тому, щоб хвостити за французькою буржуазією, яка на початкових етапах війни також закликала до «мирних переговорів», намагаючись взяти трохи самостійну позицію відносно імперіалізму США.

Багато так званих комуністичних партій, які давно відкинули ленінізм, засліплені ідеєю «миру» в абстракції та «міжнародних установ», перш за все ООН.

Це дуже далеко від позиції Леніна щодо імперіалістичної війни. Ленін наголошував, що комуністи не пацифісти, оскільки існують війни, які ми вважаємо виправданими: війни національного визволення, проти імперіалізму та революційні війни. Оскільки війна — це наслідок імперіалізму, єдиний послідовний спосіб боротьби проти війни — це боротьба з імперіалізмом і капіталістичною системою, з якої вона виникає.

Гаслом Леніна під час Першої світової війни був не «мир», а «перетворити війну на громадянську війну». Це означає, що він закликав робітників боротися зі своїм власним правлячим класом. Він пояснював, що війна врешті-решт закінчиться, але імперіалістичний «мир» буде лише підготовчим періодом для подальших воєн у майбутньому. Тому, наполягав Ленін, єдиний спосіб досягти справжнього миру — це боротьба за соціалізм.

Що стосується «міжнародних інституцій», то Ленін і більшовики різко відкидали попередницю Організації Об’єднаних Націй, Лігу Націй, яку вони називали «злодійською кухнею» — тобто місцем, куди різні імперіалістичні держави приходили, щоб поділити награбоване.

Ленін вважав цей момент настільки важливим, що включив відмову від Ліги Націй до знаменитої 21 умови членства в Комуністичному Інтернаціоналі. Вони мали на меті очистити нову організацію від негідних опортуністичних елементів, які вступили до неї під тиском рядових членів: «без революційного повалення капіталізму ніякі міжнародні арбітражні суди, ніякі розмови про скорочення озброєнь, ніякі «демократичні» реорганізації Ліги Націй не врятують людство від нових імперіалістичних війн».

Позиція революційних марксистів у Першій світовій війні (назву «комуністичні» вони прийняли лише після війни) була підсумована у вислові Карла Лібкнехта: «Головний ворог робітничого класу — у себе вдома».

Від цього базового інтернаціоналістичного принципу відмовилися багато комуністичних партій по всьому світу, причому не тільки в тих країнах, які входять до НАТО або підтримують американський імперіалізм, а й по інший бік війни. Таким чином, Комуністична партія Російської Федерації (КПРФ) також зайняла ганебну шовіністичну позицію, некритично захищаючи Путіна і війну, яку він веде в інтересах російського правлячого класу.

Розкол на Міжнародній зустрічі комуністичних і робітничих партій у Гавані

Ця принизлива капітуляція призвела до відкритого конфлікту на 22-й Міжнародній зустрічі комуністичних і робітничих партій (IMCWP), яка відбулася в Гавані, Куба, 27-29 жовтня 2022 року. IMCWP — це щорічна конференція, яка була ініційована Комуністичною партією Греції (KKE) у 1998 році. Комуністичні партії з усього світу зустрічаються для обговорення, і конференція зазвичай закінчується спільною заявою, яка приймається консенсусом, а не голосуванням після дебатів.

Цього разу все було інакше. Хоча спільна заява і була прийнята, вона не стосувалася війни в Україні, а лише побіжно згадувалася. Заява закінчувалася словами: «Об’єднуємося в боротьбі проти імперіалізму і капіталізму!». Але майже 60 партій-учасниць були дуже далекі від єдності в цьому питанні.

Насправді, учасники зустрічі були різко розділені через війну в Україні. У своєму виступі Російська комуністична робітнича партія (РКРП) стверджувала, що війна Росії є «справедливою і оборонною», і що завданням комуністів є підтримка російської буржуазної держави, яка бореться «за придушення фашизму і надання допомоги національно-визвольній боротьбі в Україні».

КПРФ, зі свого боку, була справедливо звинувачена KKE у підтримці Путіна та його партії «Єдина Росія» і відповіла, що насправді це Путін підтримує їх! «Справа не в тому, що КПРФ «продемонструвала солідарність з «Єдиною Росією» і президентом Путіним», а в тому, що [Єдина Росія і президент Путін], в силу історичних імперативів, змушені йти тим шляхом, до якого КПРФ наполегливо закликала протягом більше трьох десятиліть».

Тому було прийнято дві окремі декларації щодо війни. Одна з них була запропонована Російською комуністичною робітничою партією (РКРП), Комуністичною партією Російської Федерації (КПРФ) та Комуністичною партією України (КПУ), яка в основному повторює аргументи російського правлячого класу на виправдання своєї інтервенції в Україну, приправляючи ці виправдання неабиякою дозою «комуністичних», «пролетарських» та «антифашистських» спецій. У ньому немає жодної спроби проаналізувати військові цілі російського капіталістичного класу, а також жодного слова критики на адресу Путіна та його реакційного капіталістичного режиму. Те, що це було запропоновано двома партіями, які називають себе «комуністичними» в Росії, є абсолютно скандальною капітуляцією перед соціал-шовінізмом. Ця заява була підписана 23 партіями-учасницями IMCWP і ще 12 організаціями, які не брали участі у зустрічі.

У відповідь була опублікована друга контрдекларація, підписана 24 партіями-учасницями IMCWP, зокрема, KKE, а також ще чотирма організаціями. Вона починається з опису війни як капіталістичної війни з обох сторін. Вона також заперечує будь-які твердження про те, що російський уряд має якесь відношення до антифашистської боротьби або прорадянських настроїв, правильно вказуючи на те, що Росія є капіталістичною країною, чого дехто, здається, неймовірно не розуміє:

«Російська Федерація, будучи буржуазною державою, лише номінально, в рамках буржуазного права, є спадкоємицею СРСР, тоді як вона не має нічого спільного з СРСР ні в базисі, ні в надбудові. За 30 років «незалежності» Російської Федерації було створено фінансово-монополістичний капітал, систематично знищувалися промисловість, освіта, охорона здоров’я, зростало безробіття, збільшувалася прірва між багатими і бідними, ліквідовувалися трудові права і демократичні свободи».

Друга резолюція також слушно критикує «мілітаризацію України, просування вкрай реакційної націоналістичної ідеології, розпалювання міжнаціональної ворожнечі, створення націоналістичних воєнізованих угруповань», а також придушення трудових і політичних прав. Але, мабуть, найцікавішою частиною резолюції є пункт п’ятий, який пояснює, як покласти край війні в Україні:

«Ми впевнені, що тільки український робітничий клас, об’єднаний з російським пролетаріатом і підтриманий робітниками всього світу, здатний зупинити імперіалістичну бійню. Українська, російська і світова буржуазія мобілізувала і озброїла робітників. Необхідно, щоб ця зброя була спрямована проти урядів війни, щоб перетворити імперіалістичну війну між народами на громадянську війну між класами. Тільки це дасть можливість робітничому класу покінчити з імперіалізмом як джерелом воєн і сформувати органи робітничої влади, а також перетворити ворогуючі держави в інтересах трудящих».

Це абсолютно правильно, і фактично є повторенням аргументів, висловлених Леніним під час Першої світової війни.

Примітно, однак, що в іспанській версії заяви, яка також опублікована на офіційному сайті IMCWP, весь цей розділ відсутній, замість нього йдеться про «негайні мирні переговори», «припинення вогню», «розслідування військових злочинів, скоєних усіма сторонами конфлікту» (без зазначення того, хто збирається проводити таке розслідування) тощо. Це суперечить англійській версії, яка коректно пояснює, що боротьба з імперіалізмом і війною є завданням робітничого класу.

Друга, інтернаціоналістична, резолюція починає коректну і гостру атаку на прихильників першої проросійської резолюції:

«Для комуністів усього світу ганебно і злочинно йти в фарватері урядів буржуазних країн і працювати в інтересах своєї національної буржуазії, підтримувати той чи інший блок буржуазних країн. Наше незмінне завдання — допомогти робочим усього світу усвідомити, що імперіалістичні війни не ведуть до визволення праці, навпаки, вони ще більше поневолюють її; що в імперіалістичному конфлікті робітничий клас не має союзників серед правлячих кіл, а тільки ворогів; що його друзями є тільки пролетарі, якої б національності вони не були».

Ми повністю з цим згодні. Звичайно, є певні зауваження до інтернаціоналістичної резолюції. Аналіз причин і характеру війни в першій частині дуже схематичний і нерозвинений. У ній нічого не сказано про роль американського імперіалізму та його провокаційного розширення НАТО на схід протягом 30 років; не розглядається реакційний рух Майдану 2014 року та встановлений ним режим тощо. Багато з цих пунктів пояснюються у спільній заяві Гаванської зустрічі, але інтернаціоналістична резолюція стала б сильнішою, якби вони були включені до неї.

Як не побудувати інтернаціонал

Це є симптомом серйозної проблеми в методі, який використовується для побудови МККЗР. Той факт, що партії, які повністю розходяться у поглядах, можуть підписати спільну декларацію, уникаючи спірних питань, навіть якщо вони є центральними для світової ситуації, а потім випустити дві додаткові заяви з протилежними поглядами, робить ідею створення міжнародної комуністичної організації фарсом. Насправді, IMCWP базується на дипломатії, а не на відвертій боротьбі ідей.

Слід також зазначити, що ряд партій, які підписали підсумкову заяву, займають суто буржуазно-пацифістську позицію, довіряють «міжнародним інституціям», і навіть деякі з них (як, наприклад, ІСРП в Іспанії) входять до складу урядів країн, що є членами НАТО і надсилають зброю та фінанси в Україну. ІСРП та іншим партіям, які поділяють подібну позицію, дозволили підписати спільну заяву Гаванської конференції IMCWP, в якій говориться про боротьбу за соціалізм, інтереси світового пролетаріату та просування марксизму і ленінізму, перебуваючи при цьому в проімперіалістичному уряді.

Навіть серед тих організацій, які підписали другу, більш принципову заяву, є багато лицемірства. Як інакше можна пояснити той факт, що Комуністичній партії Південної Африки (SACP), яка десятиліттями проводила двоступеневу політику і майже 30 років була частиною капіталістичного уряду АНК (уряду, який наказав силам безпеки відкрити вогонь по страйкуючих шахтарях на шахті Марікана, щоб захистити інтереси багатонаціональних власників шахт), дозволено робити заяву про те, що вони не мають жодних прав на свободу слова, на захист інтересів транснаціональних власників шахт) — дозволено поставити своє ім’я під резолюцією, в якій говориться, що «для комуністів усього світу ганебно і злочинно йти в фарватері урядів буржуазних країн і працювати в інтересах своєї національної буржуазії»?

Це було б немислимо в ленінському Комуністичному Інтернаціоналі. За життя Леніна було багато гострих дебатів, і були випадки, коли сам Ленін опинявся в меншості. Але йому ніколи не спадало на думку сказати: «Ну, ми можемо зробити спільну заяву, уникаючи полемічних питань, а потім кожна фракція може зробити свою окрему заяву з тих питань, з якими ми не згодні». Така процедура висміює саму ідею комуністичного інтернаціоналу, який має ґрунтуватися на демократичних централістських принципах, а не на «одностайності» і, тим більше, не на «консенсусі».

Гострота розколу, що стався на зустрічі в Гавані, є результатом війни в Україні, яка висунула на перший план важливі питання, а також методу приховування розбіжностей, що використовувався раніше на цих зустрічах ПКНВП.

На зустрічі також були присутні партії, які, як видається, не підписали жодної заяви щодо війни в Україні, зокрема, Комуністична партія Великобританії, Комуністична партія Франції, Комуністична партія Іспанії (КПІ) та Комуністична партія Куби, серед інших.

Суперечка на Гаванській зустрічі продовжилася низкою нападок партій-учасниць одна на одну, а також публічними заявами КПРФ, РКРП, KKE тощо. Розкол, виявлений на Гаванській зустрічі, мав серйозні наслідки для кількох партій-учасниць.

Він призвів до розколу в РКРП, особливо зачепивши її молодіжне крило та профспілковий фронт. Партія перетворилася на гузир. Соціал-шовіністична позиція керівництва РКРП щодо війни в Україні, яка прямо суперечила її заявам про відстоювання марксистських і ленінських принципів, зруйнувала її. Якщо раніше керівництво могло стверджувати, що стоїть лівіше КПРФ, то тепер воно зайняло точно таку ж шовіністичну позицію. Лицемірство і подвійні стандарти керівництва партії на публіці і по відношенню до своїх членів були остаточно оголені.

Розкол серед учасників IMCWP призвів до рішення, прийнятого KKE, розпустити Європейську комуністичну ініціативу, європейський еквівалент IMCWP, і, ймовірно, призведе до розпуску самої IMCWP на її майбутній зустрічі в Туреччині. Необхідно зробити висновки. Інтернаціонал може бути побудований лише на основі політичного роз’яснення і принципової згоди, а не дипломатії та пустих балачках

Так звана «Антиімперіалістична платформа”

Розкол серед комуністичних партій, який вийшов на перший план на зустрічі в Гавані, був передбачений формуванням так званої Всесвітньої антиімперіалістичної платформи (WAP), яку просувала Корейська партія народної демократії за участю кількох партій МКСВП. Організація Платформи, схоже, має багато ресурсів, і протягом одного року організувала п’ять міжнародних зустрічей, оплативши всі витрати (дві в Парижі, одну в Сеулі, одну в Белграді і одну в Каракасі).

Політична лінія цієї Платформи дуже чітко викладена в її засновницькій «Паризькій декларації». Основні тези такі: «не існує жодних економічних даних, які б виправдовували характеристику Китаю чи Росії як імперіалістичних»; «Росія, Китай і КНДР є об’єктами імперіалістичної агресії, оскільки вони становлять серйозну загрозу світовій гегемонії імперіалістів»; «ми повинні кинути виклик оманливій і небезпечній практиці певних сил, які називають себе «комуністичними» і «соціалістичними», які оголосили війну в Україні «міжімперіалістичним» конфліктом, де обидві сторони однаково агресивні і винні», — і навіть більше: «Росія і Китай, зокрема, здатні не тільки захистити себе від імперіалістичних знущань, але й допомогти малим або економічно слабким країнам, що розвиваються, постояти за себе і звільнитися від імперіалістичної колонізації та боргового рабства». І як наслідок цього, Платформа стверджує, що народ «повинен бути освічений» з цих питань, а антиімперіалісти повинні виступати за перемогу Росії і Китаю: «Перемога силам національно-визвольного та антиімперіалістичного опору!»

Групи, що беруть участь у цій платформі, є дивною сумішшю невеликих маоїстських сект, тітоїстських організацій, кількох італійських маргінальних угруповань тощо. РКРП, як правило, грає з ними в кішки-мишки. Беручи участь у зустрічах і публічно відстоюючи основні ідеї Платформи, вона утрималася від підписання декларації, намагаючись приховати свою причетність до неї.

Окрім деяких партій, які так чи інакше можна вважати лівими, в Платформі є й відверто реакційні організації. Серед них — Vanguardia Española, іспанська шовіністична секта, яка поєднує підтримку іспанської колонізації Америки з посиланнями на марксизм. Це не надто дивно. Як тільки ви відмовляєтеся від класової точки зору і стаєте на шовіністичну позицію, все стає можливим. Власне, одним з важелів розколу в РКРП став перехід її керівництва до спільної роботи з групою Лимонова, відверто фашистською Націонал-більшовицькою партією Росії. Тим часом «Комуністична» партія (Італія) Марко Ріццо (також входить до складу WAP) уклала передвиборчий альянс з людьми, пов’язаними з фашистською партією «Форца Нуова», і все це в ім’я «захисту національного суверенітету».

Також частиною Платформи є правляча партія Венесуели, PSUV, яка в останні роки проводить політику, протилежну тій, що призвела до всіх завоювань і досягнень боліваріанської революції за часів Чавеса. Її політика включає приватизацію заводів, які раніше були націоналізовані; відбирання землі у селян, щоб повернути її старим землевласникам; ув’язнення профспілкових активістів та впровадження жорстокого монетаристського пакету, щоб змусити робітників платити ціну за капіталістичну кризу.

Більше того, в останні місяці PSUV використовувала державний апарат для атаки на Комуністичну партію Венесуели (КПВ), яка дійшла до того, що Верховний суд усунув обране керівництво КПВ і замінив його спеціальною хунтою, що складається з безпартійних членів. Це було зроблено для того, щоб заволодіти виборчою реєстрацією партії.

З точки зору чисельності, так звана ВПД є досить незначною. Але позиції, які вона просуває, є більш поширеними, зокрема, ідея про те, що Китай і Росія певним чином є антиімперіалістичними і відіграють прогресивну роль у світових відносинах.

Чи є Росія та Китай антиімперіалістичними?

Ми детально розглядали ці питання в інших публікаціях (див.: Імперіалізм сьогодні і характер Росії та Китаю), але всім має бути зрозуміло, що обидві країни є капіталістичними. У Росії капіталізм був відновлений після 1991 року деградуючим керівництвом Комуністичної партії Радянського Союзу — бюрократичним прошарком, який не задовольнився отриманням величезних привілеїв від державної планової економіки, а натомість захотів перетворити себе на приватних власників засобів виробництва. Вони зробили це шляхом масового пограбування державної власності в ході реакційного процесу, який призвів до жорстокого падіння життєвого і культурного рівня, відкинувши робітничий клас на десятиліття назад.

Після періоду, коли новий капіталістичний правлячий клас повністю перебував під владою західного імперіалізму (як за єльцинських часів), він набув впевненості і почав відстоювати власні інтереси спочатку на регіональній (Грузія, Україна, Кавказ), а потім, хоча і в меншій мірі, на світовій арені (Сирія, Африка).

У Китаї процес реставрації капіталізму відбувався протягом тривалого періоду часу, коли «комуністична» партія залишалася при владі. Однак тепер вона обслуговує зовсім інші відносини власності: вже не планову, а капіталістичну економіку. Спочатку цей перехід відбувався шляхом допуску іноземного капіталу. Але поступово китайський капіталістичний клас почав відстоювати свої власні окремі інтереси під захистом китайської держави. Китай дедалі більше перетворюється на імперіалістичну державу, хоча й відносно слабку порівняно з імперіалізмом США. Він експортує капітал, який інвестує за кордон, щоб забезпечити джерела енергії та сировини, захистити свої торговельні шляхи, а також контролювати сфери інвестування та ринки збуту для свого експорту. У цьому процесі вона вступила в конфлікт з американським імперіалізмом, домінуючою світовою державою. У цьому полягає сенс торговельної та військової напруженості між ними.

Однак ми повинні мати почуття міри. Американський імперіалізм все ще залишається домінуючою силою у світі завдяки своїй економічній вазі та контролю над міжнародною фінансовою системою. Його військова міць є похідною від його економічної могутності та вищої продуктивності праці, якої він здатний досягти. Так, американський імперіалізм перебуває у відносному занепаді, але це лише відносний занепад. Так, Китай і, меншою мірою, Росія є висхідними імперіалістичними державами, але вони все ще набагато слабші за США.

Завдання комуністів полягає не в тому, щоб підтримувати один блок проти іншого, а в тому, щоб захищати інтереси робітничого класу всюди проти інтересів правлячого класу, в першу чергу нашого власного правлячого класу у себе в країні.

Розкол у Комуністичній партії Бразилії

Найбільш політично цікавим наслідком конфлікту між різними комуністичними партіями щодо війни в Україні є нещодавній розкол у Комуністичній партії Бразилії (КПБ), який був викликаний безпосередньо участю її керівництва у цих зустрічах Всесвітньої антиімперіалістичної платформи, що суперечить політиці партії, ухваленій на її останньому з’їзді.

Всередині КПК об’єдналася ліва опозиція, яка виступає проти політики підтримки інтересів капіталістичного правлячого класу Китаю і Росії. Колишній генеральний секретар ПКБ Іван Пінейро критично ставився до участі партії у зустрічах WAP і до заяв, зроблених на них керівництвом партії. Після того, як йому бюрократично заблокували можливість висловити свої критичні погляди всередині партії, він вирішив випустити публічний документ у червні.

Керівництво ПКБ відреагувало на зростаючу підтримку лівої опозиції в оточенні Пінейро, особливо сильну серед молоді партії, вдавшись до бюрократичних заходів та виключень. Ліва опозиція вимагала скликання партійного з’їзду, який давно назрів, щоб усі розбіжності можна було обговорити демократичним шляхом. Це було останнє, чого хотіла кліка в керівництві, оскільки вона боялася, що стане меншістю, якщо в її лавах відбудуться демократичні дебати. Ситуація досягла апогею наприкінці липня, коли керівництво вирішило виключити п’ятьох членів ЦК, включно з самим Пінейру, на надуманих підставах.

Замість того, щоб деморалізуватися, виключені перейшли у контрнаступ, оприлюднивши Маніфест про революційну реконструкцію ПКБ. Минали тижні, і все більше партійних, місцевих та регіональних організацій, осередків та організацій молоді (ОМ) заявляли про свою підтримку лівої опозиції та виступали на підтримку РР ПКБ. Як пояснює Іван Пінейро:

«Я вважаю, що початок війни в Україні став тим запобіжником, який спричинив цю інтенсивну поляризацію… вона змусила нас обговорювати питання, які багато хто з нас не хотів піднімати, включаючи характер китайської держави та актуальність імперіалізму, класову ілюзію так званої багатополярності, роль комуністів в умовах війни між національними буржуазіями, які перетворюють свої пролетарів на гарматне м’ясо, і яка невіддільна від міжімперіалістичних суперечок».

Правіша орієнтація керівництва ПКБ не обмежувалася лише міжнародними справами. Як зазначає ліва опозиція Піньейру, це йшло пліч-о-пліч зі зростаючою адаптацією до буржуазної демократії та уряду Лули, який є урядом відкритої класової співпраці. Той факт, що ПКБ отримує державне фінансування політичних партій на виборах, допомагає партійній бюрократії здобути певну незалежність від партійних рядів, зміцнюючи таким чином її реформістські тенденції.

Ми вітаємо боротьбу, яку веде вигнана ліва опозиція ПКБ, і їхні зусилля з революційної реконструкції. Ми знаходимося в дуже близькій згоді з товаришами з ключових питань міжнародної та національної політики, і це створює підґрунтя для братерської співпраці, як ми співпрацювали десять років тому, коли Пінейру був генеральним секретарем партії. Ця співпраця поширювалася і на питання України та боротьбу проти режиму Майдану в 2014 році. Звичайно, між нашими організаціями існують відмінності — це неминуче — але ми сходимося в одному фундаментальному питанні: ми твердо стоїмо на принципі пролетарської класової боротьби, проти будь-якої співпраці з буржуазією і будь-якої форми «сценізму», який відкладає соціалістичну революцію в далеке, далеке майбутнє.

Бунт молоді: назад до Леніна!

Суперечка щодо ставлення до війни в Україні була не єдиним елементом кризи ПКБ. Існує ще один елемент, який є спільним для кризи в низці інших комуністичних партій по всьому світу.

Останнім часом, особливо під час пандемії та локдауну, до партії приєднався прошарок молоді, яку привабила її комуністична назва. Це були свіжі, нові шари, просякнуті революційним духом, і вони незабаром вступили в конфлікт з керівництвом, яке не змогло запропонувати їм жодного натхнення чи політичної освіти. Деякі з нових молодих людей, яких вони завербували, стали досить популярними на різних платформах соціальних мереж завдяки своєму захисту ідей комунізму. Їхню популярність розглядали як загрозу для партійного керівництва, тому вони стали першими, до кого застосували бюрократичні заходи. Використання адміністративних заходів для вирішення політичних дебатів є чіткою ознакою керівництва, яке не довіряє власним ідеям.

Це явище — приплив молоді до комуністичних партій, привабленої назвою і символікою, неприйняття ними реформаторської політики і парламентського кретинізму керівництва та використання бюрократичних заходів для їх придушення — є досить поширеним. «Комуністична» партія Ріццо в Італії втратила свою молодіжну організацію. Молодіжний рух Конноллі (CYM) порвав з Комуністичною партією Ірландії на початку 2021 року після низки розколів і конфліктів. В Іспанії ІСРП щойно виключила все керівництво свого молодіжного руху UJCE і призначила спеціальне керівництво після того, як молодь виступила з різкою критикою реформізму керівництва ІСРП і була змушена замовкнути на останньому партійному з’їзді. Список можна продовжувати.

Щодо методів партійної демократії та демократичного централізму, то слід зазначити, що в багатьох випадках ця молодь стикалася з бюрократичними методами, характерними для сталінізму, які не мають нічого спільного з чистим прапором ленінського демократичного централізму. Поки Ленін був живий, у Комуністичному Інтернаціоналі та Російській партії процвітали дебати з багатьох різних питань: Брест-Литовські переговори, профспілкове питання, Нова економічна політика, Єдиний фронт, участь у парламенті та профспілках тощо. Це робило партію та Інтернаціонал сильнішими, а не навпаки.

Ми просимо тих товаришів, які є членами комуністичних партій, і які справедливо перейшли в опозицію, уважно вивчити ці питання, оскільки вони мають не лише історичний інтерес. Навпаки, вони надзвичайно актуальні для дискусій, що відбуваються сьогодні серед комуністичних партій про імперіалізм, характер Росії та Китаю, роль БРІКС та ідею так званого «багатополярного» світу.

Звичайно, дехто скаже: «Але ж ви троцькісти!». Так, ми троцькісти. Ми захищаємо ідеї і традиції Троцького, але вважаємо, що вони нічим не відрізняються від ідей і традицій Леніна. З усіх вищезгаданих питань (незалежність робітничого класу, протидія співпраці з буржуазією, пролетарський інтернаціоналізм, демократична централістична форма організації) після 1917 року між Леніним і Троцьким не було ніякої різниці.

Це правда, що багато з тих, хто називає себе «троцькістами», насправді капітулювали перед правлячим класом, а щодо війни в Україні зайняли зрадницьку проімперіалістичну позицію. Це стосується, наприклад, так званого Четвертого Інтернаціоналу, скандальне гасло якого — «санкції для Росії, зброю для України». Вони де-факто на одній стороні з натовським імперіалізмом, тобто власним правлячим класом, у цій війні.

Це не має нічого спільного зі справжніми ідеями Троцького і є результатом відмови від класової точки зору, так само, як ті «комуністичні» партії, які підтримують власний імперіалістичний правлячий клас, не мають нічого спільного з Леніним чи ленінізмом, незалежно від того, як вони себе визначають.

Ми твердо переконані, що з усіх цих питань, які сьогодні є ключовими для комуністів, необхідно порвати з реформізмом, шовінізмом і прийняти принципову точку зору робітничого класу. Тобто, необхідно повернутися до Леніна. Таким чином можна закласти основу для відновлення справжнього і революційного комуністичного інтернаціоналу, який може бути створений лише шляхом політичної боротьби, а не дипломатичних комбінацій.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *