Маркс проти Мальтуса: перенаселення чи застаріла система?

Справа в тому, що якби економіка рухалася вперед, а продуктивність праці зростала, то не було б проблеми з тим, що відносно менша кількість працівників повинна утримувати більшу кількість людей у похилому віці. Було б достатньо коштів, щоб забезпечити вищий рівень охорони здоров’я тощо. Насправді, гроші для цього вже існують, але вони просто лежать без діла у сховищах надбагатих.

Адам Бут 10 листопада 2023

Преподобний Томас Мальтус став відомим у 19 столітті як палкий захисник бідності та нерівності. Він стверджував, що бідні є бідними не через капіталістичну експлуатацію чи несправедливість, а тому, що їх просто занадто багато, і вони конкурують за обмежені ресурси. Сьогодні ідеї Мальтуса все ще циркулюють у різних формах і навіть набули певного впливу на лівих. У цій статті Адам Бут, спираючись на критику Мальтуса Марксом і Енгельсом, викриває хибні та реакційні наслідки цих ідей сьогодні.

Західна цивілізація руйнується, оскільки натовпи іммігрантів забирають наші робочі місця і домівки. Державні бюджети переповнюються зомбованою армією вісімдесятирічних, озброєних цими рамками, з ненаситним апетитом до добробуту та охорони здоров’я. Планета горить, тому що на ній живе занадто багато людей; тому що ми живемо не по кишені.

Все це, і навіть більше, регулярно оголошується як факт на перших шпальтах буржуазної преси.

Всі ці твердження в тій чи іншій формі є сучасним відображенням реакційних ідей преподобного Томаса Мальтуса, священнослужителя і економіста кінця XVIII — початку XIX століття, чиє ім’я в наші дні є синонімом демографії і, зокрема, теорії про те, що перенаселення є причиною всіх суспільних негараздів і лих.

Зрештою, саме мальтузіанська ідеологія лежить в основі ксенофобських нападів правих на мігрантів і біженців. Аналогічні аргументи згубно поширюються ліберальним істеблішментом, коли літні люди стають «цапами-відбувайлами» у кризі системи охорони здоров’я та пенсійної системи. Нам так само кажуть, що саме «бумери», а не хаос капіталізму та анархія ринку заважають міленіалам і поколінням Z купити житло чи знайти гідну роботу.

Однак сьогодні мальтузіанство не лише до нудоти повторюють представники правлячого класу. На жаль, багато так званих «лівих» також засвоїли ці ідеї, свідомо чи ні, у формі теорії «деградації» та інших подібних переконань, поширених в екологічному русі.

Оскільки такі твердження і концепції поширені в політичному спектрі, життєво важливо, щоб ми, марксисти, озброїлися правильним розумінням мальтузіанства і чіткою соціалістичною відповіддю на цю нісенітницю.

Чемпіон з реакційності

Мальтус є найбільш відомим — або сумнозвісним — завдяки своїй теорії про закони народонаселення та виробництва, яку він спочатку виклав у тексті під назвою «Есе про принцип народонаселення». Перше видання цього трактату було опубліковане в 1798 році, невдовзі після початку Французької революції.

Цей час не був випадковим. Революція у Франції надихнула письменників-романтиків та утопістів по всій Європі, не кажучи вже про робітничий рух, що зароджувався. У Британії правлячий клас був наляканий радикалізаційним впливом подій по той бік Ла-Маншу, що відбувалися вдома і в колоніях. Наприклад, того ж року, коли було опубліковано есе Мальтуса, спалахнуло Ірландське повстання проти британського правління, яке очолило Товариство об’єднаних ірландців — республіканська група, що перебувала під впливом революційних ідеалів своїх французьких братів і сестер.

Під впливом цих подій такі мислителі, як Вільям Ґодвін в Англії, почали розмірковувати про безмежний потенціал майбутнього суспільства, заснованого на науці та розумі, вірячи, що людський прогрес не має меж.

Правлячий клас вважав таку пропаганду вкрай небезпечною. І в особі Мальтуса вони знайшли чемпіона, який був більш ніж готовий боротися за їхні інтереси; того, хто запропонував теоретичне спростування утопістам і забезпечив захист збанкрутілого статус-кво капіталізму.

Перше видання есе Мальтуса, в цьому відношенні, було написане як відповідь Годвіну і Ко. За його власними словами, разом з іншими факелоносцями сил консерватизму та реакції, такими як Едмунд Берк, він мав на меті надати «аргумент, який є переконливим проти досконалості людської маси»[1].

Підсумовуючи, Мальтус стверджував, що, надані самі собі, без будь-яких матеріальних бар’єрів чи обмежень, люди будуть розмножуватися з геометричною прогресією: 1, 2, 4, 8, 16 і так далі. Однак, на його думку, наша здатність виробляти їжу — вирощувати сільськогосподарські культури і розводити тварин — могла б зростати лише в арифметичній прогресії: 1, 2, 3, 4, 5 і так далі.

В результаті, на думку нашого сумнозвісного священнослужителя, чисельність людства постійно піддається «позитивним перевіркам», таким як війна і голод, які діють, щоб обмежити зростання населення. Смерть, руйнування і хвороби, іншими словами, нібито є наслідком нестійкого бажання людства до розмноження.


«Зародки життя, що містяться в цьому клаптику землі, з достатньою кількістю їжі та простором для поширення, за кілька тисяч років заповнили б мільйони світів. Необхідність, цей владний всеохопний закон природи, стримує їх у встановлених межах. Рослинний світ і тваринний світ зменшуються під дією цього великого обмежувального закону. А людський рід не може уникнути його, незважаючи на всі зусилля розуму. Наслідками цього закону для рослин і тварин є марнотратство насіння, хвороби і передчасна смерть. Серед людей — нещастя і пороки». [2]

Звинувачення бідняків

Преподобний Мальтус пішов далі, ніж просто припустив, що зростання населення не може бути безмежним. Зрештою, твердження, що існують матеріальні обмеження на загальну чисельність людства, є істиною. Очевидно, що жоден вид не може продовжувати розмножуватися без достатньої кількості поживних речовин, води тощо.

Початковий трактат Мальтуса був насамперед полемікою проти романтиків та утопістів. Однак у пізніших працях він застосував свої теорії до нагальних політичних проблем сучасності. І кожного разу він робив вкрай реакційні висновки — особливо щодо питання пауперизму.

Промислова революція в Британії супроводжувалася масовими злиднями, оскільки «вільні робітники» стікалися з села до міста, а капіталізм поглинав робітників і випльовував їх на вулиці.

У той час, коли Мальтус писав своє есе, існувала парафіяльна система «Законів про бідних». Вони надавали допомогу жебракам і волоцюгам. Але після наполеонівських війн країну переслідували депресія і масове безробіття, а старі закони про бідних все частіше вважалися нежиттєздатними.

У 1832 році була створена Королівська комісія, яка запропонувала новий набір законів про бідних. Аргументи Мальтуса, які він публічно і завзято презентував, були використані для обґрунтування необхідності заміни допомоги на місцевому рівні централізованою системою робітних будинків — пекельних державних установ, які надавали голісіньке житло і рідку кашу в обмін на виснажливу працю.

На думку Мальтуса та його послідовників, попередні закони про бідних лише погіршували погану ситуацію. Справжньою проблемою, на їхню думку, була обмежена пропозиція їжі та інших засобів існування. Перерозподіл багатства через благодійність не вирішить цього питання. Натомість, це лише заохочувало б нижчі класи до розмноження, загострюючи проблему.

Іншими словами, бідні самі винні в тому, що вони бідні. І, як і кожна праведна душа, вони повинні стоїчно прийняти свій життєвий жереб — інакше запанує хаос і страждання.

«Людина, яка народжується у вже загарбаний світ, якщо вона не може отримати засобів до існування від своїх батьків, на яких має справедливу вимогу, і якщо суспільство не хоче її праці, не має права претендувати на найменшу порцію їжі, і, по суті, не має ніякого діла до того, де вона є. Вона не має права бути там, де вона є». На великому бенкеті природи для нього немає вільного місця. Вона наказує йому піти геть і швидко виконає свій наказ, якщо він не скористається співчуттям деяких гостей. Якщо ці гості встають і звільняють йому місце, одразу ж з’являються інші зловмисники, які вимагають тієї ж послуги […].»

«Порядок і гармонія бенкету порушуються, достаток, що панував раніше, змінюється на нестачу; і щастя гостей руйнується видовищем злиднів і залежності в кожній частині залу». [3] 

Замість того, щоб надавати біднякам допомогу, Мальтус і його прихильники закликали карати їх і фактично ув’язнювати, щоб запобігти їхньому розмноженню, як гризунів.

«Вся проблема [для мальтузіанців], — зауважив Енгельс у своєму дослідженні «Становище робітничого класу в Англії», — полягає не в тому, як утримувати надлишкове населення, а в тому, як його стримувати, наскільки це можливо»[4].

«З цією гуманною теорією, — стверджував молодий Карл Маркс, — англійський парламент поєднує погляд, що бідність — це бідність, яку робітники самі накликали на себе, і що тому її слід розглядати не як нещастя, якому треба запобігти, а як злочин, який треба придушити і покарати». [5] 

Люди vs тварини

Карл Маркс і Фрідріх Енгельс, пишучи після Мальтуса і нових законів про бідних 1834 року, розбили ці реакційні аргументи на шматки.

По-перше, засновники наукового соціалізму поставили під сумнів основні аксіоми, на яких ґрунтувалася гіпотеза Мальтуса.

«Мальтус встановлює формулу, на якій він будує всю свою систему, — стверджує Енгельс. «Кажуть, що населення зростає в геометричній прогресії, […] продуктивна сила землі в арифметичній прогресії. […] Різниця очевидна, жахлива; але чи правильна вона?»[6].

Мальтус стверджував, що довів ці взаємозв’язки за допомогою емпіричних даних. Зокрема, він встановив геометричну швидкість зростання населення, вивчаючи розширення нових суспільств у Північній Америці та інших британських колоніях.

Однак точні числові співвідношення, які стверджував Мальтус, дещо відволікають увагу від головних недоліків його теорії. Перш за все, слід заперечити твердження пастора про межі виробництва.

«Де доведено, що продуктивність землі зростає в арифметичній прогресії?» продовжує Енгельс у своїй «Критиці».

«Площа землі обмежена — це абсолютно вірно. Але робоча сила, яку можна використати на цій площі, зростає разом із населенням».

«І навіть якщо припустити, що збільшення виробництва, пов’язане з цим збільшенням робочої сили, не завжди пропорційне останньому, все одно залишається третій елемент — який економісти, однак, ніколи не вважають важливим — а саме, наука, прогрес якої так само безмежний і, принаймні, такий же швидкий, як і прогрес населення». [7]

Отже, Мальтус вважає, що люди нічим не кращі за тварин. Людство, на його думку, подібне до бактерій у чашці Петрі: приречене розмножуватися в геометричній прогресії, доки не вичерпає всі доступні ресурси у своєму середовищі існування.

Але на відміну від решти тваринного світу, пояснювали Маркс і Енгельс, ми, люди, здатні до свідомого, активного мислення; до розуміння навколишнього світу через взаємодію з навколишнім середовищем і до використання цих знань для перетворення нашого оточення; до розвитку науки і техніки, щоб оволодіти силами природи.

Своєю теорією народонаселення (або перенаселення) Мальтус вважав, що відкрив позачасовий, вічний закон природи. Але це був грубий світогляд, форма редукціонізму, який фактично намагався представити динаміку людського суспільства як трохи більше, ніж дарвінівську «боротьбу за існування» (за багато десятиліть до самого Дарвіна).

Однак завдяки праці людство здатне розвивати продуктивні сили, які є в його розпорядженні. Таким чином, ми можемо змінювати умови, в яких живемо, і долати будь-які бар’єри, що стоять на шляху поширення нашого виду. Це те, що відрізняє людину від усіх інших істот.

«Найбільше, чого може досягти тварина, — це збір», — підкреслює Енгельс у своєму незавершеному шедеврі «Діалектика природи», тоді як «людина виробляє, вона готує засоби життя, в найширшому розумінні цього слова, які без неї природа не виробила б. Це унеможливлює будь-яке беззастережне перенесення законів життя тваринних суспільств на людське суспільство»[8] (виділення в оригіналі).

Закони суспільства і людських популяцій, іншими словами, якісно відрізняються від законів біології та еволюції. Людське суспільство має свої власні закони, які виходять за рамки тих, що застосовуються до інших видів. Наука про демографію не може бути зведена до форми соціального «дарвінізму».

Матеріалістичний погляд на історію

Зі своїми абстрактними законами народонаселення Мальтус був дзеркальним відображенням утопістів, з якими він полемізував. Останні мріяли про ідеальне суспільство, відокремлене від матеріальних умов. Перші намагалися захистити існуючий стан речей, посилаючись на нібито вічні соціальні закони; демографічні закони вважалися такими ж універсальними для всієї історії, як закони руху Ньютона у фізиці.

Закони і межі людських популяцій визначаються і обумовлюються не природою, а виробництвом 

На противагу обом цим ідеалістичним таборам, Маркс і Енгельс запропонували матеріалістичний погляд на історію. Вони пояснювали, що не існує вічних суспільних законів, застосовних до всіх форм цивілізації. Навпаки, кожна стадія розвитку людства має свою власну динаміку, суперечності та соціальні відносини. Кожен спосіб виробництва, у свою чергу, має свої унікальні закони народонаселення, які необхідно вивчати конкретно.

«[Згідно з мальтузіанцями] всю історію можна підвести під один великий природний закон, — пише Маркс у своєму листуванні, дорікаючи деяким буржуазним інтелектуалам за їхній історичний ідеалізм.

Цим природним законом є фраза […] «боротьба за існування», а змістом цієї фрази є мальтузіанський закон народонаселення або, точніше, перенаселення […]».

Отже, замість того, щоб аналізувати боротьбу за існування, як вона представлена історично в різних і певних формах суспільства, все, що потрібно зробити, — це перевести кожну конкретну боротьбу у фразу «боротьба за існування», а саму цю фразу — у мальтузіанську фантазію про народонаселення». [9]

«Таким чином, — пояснює далі Маркс у «Grundrisse», — [Мальтус] перетворює історично відмінні відносини [народонаселення] в абстрактне числове відношення, яке він виловив просто з повітря і яке не спирається ні на природні, ні на історичні закони»[10].

Отже, закони і межі людських популяцій визначаються і обумовлюються не природою, а виробництвом. Різні способи виробництва, в свою чергу, мають різні закони народонаселення.

«І фактично кожен конкретно-історичний спосіб виробництва має свої особливі закони народонаселення, що історично діють лише в його межах. Абстрактний закон народонаселення існує лише для рослин і тварин, і лише доти, доки людина не втручається в їхнє життя»[11].

Відносне перенаселення

Спростувавши абстрактні, незмінні закони народонаселення Мальтуса, Маркс взявся за позитивне завдання — проаналізувати і сформулювати закони народонаселення, властиві капіталізму.

Маркс, однак, не намагався дослідити демографічну динаміку, яка впливає на чисельність суспільства. Ціла низка чинників, включно зі зміною моральних і релігійних поглядів, може визначати, чи зростає чи скорочується чисельність населення; чи обирають батьки мати більші чи менші сім’ї; чи є рівень народжуваності та смертності низьким чи високим.

У зв’язку з цим Маркс розумів, що загальна чисельність людства не ґрунтується виключно на економічних детермінантах; що не існує механічного зв’язку між чисельністю населення і виробництвом.

Натомість у «Капіталі» Маркс описав, як динаміка капіталістичного нагромадження призводить до тенденції до відносного надлишку населення.

Мальтус пов’язував бідність з абсолютною кількістю людей — неминучим результатом того, що надто багато людей ганяються за надто малою кількістю благ. Маркс, навпаки, показав, що бідність є результатом протиріч капіталізму.

Рухома невгамовною жагою до все більших прибутків, конкуренція між капіталістами змушує їх постійно реінвестувати додаткову вартість, створену робітничим класом, у нові засоби виробництва, що призводить до розширення і зростання.

У цьому процесі зростає загальний попит на робочу силу. Водночас капіталісти інвестують у машини та автоматизацію, щоб підвищити продуктивність праці робітників, здешевити свої товари і випередити інших виробників.

Таким чином, розвиваються дві суперечливі тенденції. З одного боку, робітники застарівають під впливом технологій і викидаються на смітник. З іншого боку, коли економіка зростає, безробітні працівники повертаються у виробництво.

Деякі галузі трансформуються, що робить працівників зайвими; інші розширюються, створюючи попит на додаткову робочу силу. На ці зміни між різними секторами економіки та всередині них накладаються вічні цикли буму та спаду капіталізму.

Результатом є приплив і відплив населення, яке вважається надлишковим для потреб капіталу; хаотичні коливання того, що Маркс називав «резервною армією праці».

«Саме капіталістичне нагромадження, — пояснює Маркс у своєму магнум опусі, — постійно виробляє, і виробляє в прямому співвідношенні зі своєю власною енергією і масштабами, відносно надлишкове населення робітників, тобто населення в більшому обсязі, ніж достатньо для середніх потреб саморозширення капіталу, а отже, надлишкове населення»[12].

Крім того, Маркс підкреслював, що резервна армія праці є не лише продуктом капіталістичного нагромадження, але й необхідною умовою його увічнення.

Для того, щоб постійно розширювати свій бізнес, капіталісти повинні мати постійний запас незайнятої робочої сили, готової і здатної бути використаною. Існування цього резерву робітників, у свою чергу, допомагає підтримувати тиск на заробітну плату в бік її зниження, тим самим збільшуючи прибутки господарів.

«Капітал працює на обидві сторони одночасно. Якщо його нагромадження, з одного боку, збільшує попит на робочу силу, то, з іншого боку, воно збільшує пропозицію робітників, вивільняючи їх, і в той же час тиск безробітних змушує тих, хто працює, надавати більше робочої сили, а отже, робить пропозицію робочої сили до певної міри незалежною від пропозиції робітників»[13].

Отже, не абсолютна кількість населення знижує заробітну плату і породжує бідність, як припускав Мальтус, а резервна армія праці, що виникає внаслідок динаміки капіталу; не перенаселеність і обмеженість виробництва, а надлишок населення відносно потреб системи прибутку; не «тиск населення […] на засоби існування, а на засоби праці», як підкреслює Енгельс[14].

«Працездатне населення, таким чином, виробляє разом з накопиченням виробленого ним капіталу засоби, за допомогою яких воно саме стає відносно надлишковим, перетворюється на відносний надлишок населення; і воно робить це в постійно зростаючій мірі. Це закон народонаселення, властивий капіталістичному способу виробництва». [15]

Бідність серед достатку

Маркс і Енгельс проаналізували реальні протиріччя капіталізму, які заважають суспільству прогодувати все більшу кількість людей 

На противагу твердженням Мальтуса про арифметичний прогрес з точки зору продовольчого забезпечення, Маркс і Енгельс проаналізували фактичні протиріччя капіталізму, які заважають суспільству прогодувати дедалі більшу кількість людей.

Перш за все, вони пояснили, що ми маємо справу не з перенаселенням, а з перевиробництвом. Людство стикається не з постійним дефіцитом, а з бідністю серед достатку. Як писав Енгельс:

«Занадто мало виробляється, ось причина всього цього. Але чому виробляється занадто мало? Не тому, що межі виробництва […] вичерпані […], а тому, що межі виробництва визначаються не кількістю голодних шлунків, а кількістю гаманців, здатних купувати і платити. Буржуазне суспільство не хоче і не може хотіти виробляти більше. Безгрошові шлунки, праця, яка не може бути використана для отримання прибутку, а отже, не може бути куплена, залишена на поталу смерті»[16] (Підкреслення в оригіналі).

Отже, голод при капіталізмі виникає не через технічну неспроможність суспільства прогодувати себе, а через божевілля системи прибутку.

«Якби Мальтус не розглядав питання так однобічно, — стверджує Енгельс у своїй «Критиці», — він не міг би не бачити, що надлишок населення або робочої сили незмінно пов’язаний з надлишком багатства, надлишком капіталу і надлишком земельної власності»[17].

Теорії Мальтуса в цьому відношенні були багато разів спростовані на практиці після його смерті. Мальтусові пророцтва про приреченість постійно підривалися подіями; розвитком сільського господарства, промисловості та науки, які дозволили суспільству збільшити родючість землі, підвищити продуктивність завдяки застосуванню технологій і техніки, а також виробляти більше з меншими витратами.

Навіть сьогодні, за оцінками гуманітарної кампанії «Дії проти голоду», виробляється достатньо їжі, щоб прогодувати весь світ — і все ж, за оцінками, 10% населення планети страждає від недоїдання і голоду.

Проблема полягає не в мальтузіанському перенаселенні, а в приватній власності та національній державі — двох фундаментальних бар’єрах, які стоять на шляху розвитку продуктивних сил; і які заважають нам сьогодні раціонально використовувати величезні ресурси суспільства, які натомість розкрадаються капіталістами заради прибутку.

Апологет паразитизму

Звинувачуючи в голоді та злиднях простих людей, Мальтус активно відволікав увагу від справжнього винуватця: капіталістичної системи. Маркс, у зв’язку з цим, описав Мальтуса як «безсоромного підлабузника панівних класів»[18], а його теорії — як «нову апологію експлуататорів праці»[19].

Перш за все, Мальтус захищав інтереси землевласників. Наприклад, у дебатах щодо Кукурудзяних законів (тарифів на імпорт зерна до Британії) Мальтус рішуче став на бік протекціонізму та поміщиків, на противагу прихильникам вільної торгівлі, таким як англійський класик економіки Давид Рікардо.

Більше того, вірний своєму віровченню, священнослужитель також використовував свої економічні теорії для виправдання існування власного паразитичного класу — захищаючи непродуктивне споживання церкви, аристократії та інших «дозвільних слуг».

Таке марнотратство суспільних ресурсів, запевняв він, не було марнотратством, а, навпаки, було необхідним для запобігання кризам і забезпечення постійного виживання капіталізму.

Маркс підсумовує економічні погляди Мальтуса наступним чином:

«Потрібні покупці, які не є продавцями, щоб капіталіст міг реалізувати свій прибуток і продати свої товари «за їхньою вартістю».

«Звідси випливає необхідність [за Мальтусом] для землевласників, пенсіонерів, синекури, священиків і т.д. не забувати про своїх лакейських слуг і наймитів»[20] (Підкреслення в оригіналі).

Одночасно, на думку Мальтуса, ми маємо і перенаселення, і недоспоживання; занадто багато ротів, щоб прогодувати, і занадто багато товарів, щоб продати; занадто мало виробляється, щоб утримувати безгрошові маси, і надлишок, який може бути вимитий тільки через обжерливість і жадібність заможних нероб і ледарів.


Вірний своєму віровченню, священнослужитель також використовував свої економічні теорії для виправдання існування власного паразитичного класу. 

«Ось і виходить, — підсумовує Маркс, відзначаючи іронію і лицемірство, — що автор брошури про народонаселення проповідує безперервне надмірне споживання і максимально можливе привласнення ледарями річного продукту, як умову виробництва»[21].

Цей кричущий парадокс в ідеях Мальтуса насправді виражає реальну суперечність, що лежить в основі капіталізму: перевиробництво.

Відповідаючи класичним економістам laissez-faire, таким як Адам Сміт і Жан-Батіст Сей, які вірили в раціональність і ефективність вільного ринку, Маркс показав, що капіталізм за своєю суттю схильний до криз — криз, що випливають з природи самої системи отримання прибутку.

Маркс пояснював, що прибутки капіталістів походять від неоплаченої праці робітничого класу. Робітники отримують менше вартості (у вигляді заробітної плати), ніж виробляють (у вигляді товарів). Отже, здатність капіталізму виробляти завжди випереджатиме здатність ринку поглинати все, що виробляється.

Результатом, як пояснювали Маркс і Енгельс у «Комуністичному маніфесті», є кризи, під час яких «спалахує епідемія, яка в усі попередні епохи здавалася б абсурдом, — епідемія надвиробництва».

«Суспільство раптом опиняється в стані миттєвого варварства; здається, ніби голод, всесвітня війна на знищення перекрила постачання всіх засобів існування; промисловість і торгівля, здається, зруйновані; а чому? Тому що існує занадто багато цивілізації, занадто багато засобів існування, занадто багато промисловості, занадто багато торгівлі»[22].

Маркс визнавав, що, хоча він і вважав пастора серійним плагіатором, економічні ідеї Мальтуса мали певну цінність, оскільки, «на відміну від жалюгідних доктрин гармонії в буржуазній політичній економії», преподобний «акцентував увагу на дисгармоніях».

Мальтус був радий проголосити протиріччя капіталізму, оскільки це слугувало вибаченням для аристократів та інших різноманітних п’явок у суспільстві, в чиїх інтересах він служив.

«Мальтус зацікавлений не в тому, щоб приховати суперечності буржуазного виробництва, а навпаки, щоб підкреслити їх, — стверджує Маркс. «З одного боку, для того, щоб довести, що бідність робітничих класів є необхідною (як це, власне, і є для цього способу виробництва), а з іншого боку, щоб продемонструвати капіталістам необхідність ситої церковно-державної ієрархії для того, щоб створити адекватний попит на товари, які вони виробляють»[23].

Старіюче населення чи стара система?

Отже, Мальтус засуджував бідних за те, що вони бідні. Але він, очевидно, не мав жодних проблем з тим, що багаті були багатими.

Те ж саме можна сказати і про сучасних прихильників Мальтуса. Ліберальні коментатори звинувачують найуразливіших у тому, що вони є тягарем для суспільства. Але ці ж лицеміри зручно ігнорують — або, що ще гірше, активно захищають — справжні жорна, які висять на наших шиях: мільярдерів і банкірів, які є нічим іншим, як витоком, і чия система прирікає мільйони людей на довічну агонію і працю.

Неомальтузіанці всіх мастей в цьому відношенні відіграють небезпечну роль, вказуючи пальцем на всіляких цапів-відбувайлів, коли мова йде про злочини і лиха капіталізму. Очікується, що мігранти та біженці потонуть у Середземному морі або Ла-Манші, наприклад. Нам кажуть, що країна «переповнена». Якщо «рій» іноземців буде допущений до наших берегів, то і без того перевантажені служби зазнають краху. Тим часом капіталісти потопають у прибутках.

Або візьмемо випадок з літніми людьми. За іронією долі, колись турбуючись про «демографічну бомбу», багато авторів, натхненних Мальтусом, сьогодні занепокоєні протилежним: люди не народжують достатньо дітей, що призводить до того, що суспільства скорочуються і старіють.

За оцінками ООН, жінки в усьому світі — з різних причин — народжують все менше і менше дітей. Як наслідок, прогнозується, що загальна кількість населення планети зросте з понад 8 мільярдів сьогодні до пікового рівня близько 10,4 мільярдів у 2083 році. За нижчих прогнозів народжуваності цей апогей впаде до 9 мільярдів у 2050 році.

У той же час, завдяки покращенню охорони здоров’я тощо, очікувана тривалість життя зростає. Загальним результатом є те, що суспільство швидко старіє.

Це має важливі економічні наслідки. Зокрема, «коефіцієнт залежності від старості», що вимірює кількість людей похилого віку по відношенню до населення працездатного віку (15-64 роки), повзе вгору. Іншими словами, зменшена робоча сила змушена утримувати більшу кількість пенсіонерів.

Це означає відносно меншу кількість робітників, які б стимулювали економічне зростання; меншу кількість робочої сили, яку капіталісти зможуть експлуатувати; меншу кількість платників податків порівняно із загальною кількістю населення, а також більші вимоги до державних витрат на державні пенсії та охорону здоров’я.

«Прийдешні значні і тривалі зміни в чисельності та характеристиках населення і робочої сили можуть підірвати економічне зростання, — попереджає Джордж Магнус, колишній головний економіст інвестиційного банку UBS, у своїй книзі «Епоха старіння». «Старіючим суспільствам доведеться з’ясувати, як отримати від держави загального добробуту більше витрат на старіння і як за це платити»[24].

Для Мальтуса проблема полягала в тому, що занадто багато бідних людей поглинали ресурси суспільства. Зараз нам кажуть, що це занадто багато людей похилого віку.

Аналогічно, у нещодавньому спеціальному звіті ліберальний журнал The Economist пророкує «японізацію» Заходу — тобто процес старіння, скорочення населення, що призведе до економічної стагнації та роздування державних боргів[25].

Автори журналу навіть припускають, що люди похилого віку можуть бути відповідальними за депресивну трясовину, в якій застрягла світова економіка, не тільки тому, що збільшення кількості літніх людей означає зростання коефіцієнта залежності та підвищення рівня державних витрат (на соціальне забезпечення та охорону здоров’я), але й тому, що пенсіонери, очевидно, сприяють «глобальному перенасиченню заощаджень».

Не дивно, що ці буржуазні автори навіть не думають проаналізувати справжні причини уповільнення світової економіки: не «надлишок заощаджень» в руках літніх людей, а на банківських рахунках мільярдерів.

Саме капіталізм — система, що страждає від надвиробництва та анархії — несе відповідальність за «світську стагнацію» та «перманентний спад», про які буржуазні економісти (такі як Ларрі Саммерс та Пол Кругман, відповідно) говорили до пандемії; а також за нестабільність та інфляцію, які зараз переслідують як правлячий клас, так і робітничий клас.

Справа в тому, що якби економіка рухалася вперед, а продуктивність праці зростала, то не було б проблеми з тим, що відносно менша кількість працівників повинна утримувати більшу кількість людей у похилому віці. Було б достатньо коштів, щоб забезпечити вищий рівень охорони здоров’я тощо. Насправді, гроші для цього вже існують, але вони просто лежать без діла у сховищах надбагатих.

Замість того, щоб звинувачувати бумерів у перевантаженні державного бюджету, ми повинні звинувачувати босів та їхню систему в тому, що вони перемелюють суспільство до стану, в якому воно перебуває. Проблема полягає не в розриві між поколіннями, а в класовому розриві.

Справжнє питання, яке слід поставити в цьому відношенні, полягає не в тому, «що нам робити з усіма цими старими людьми?», а в тому, «чому продуктивність застопорилася?».

Колапс і катастрофа

Вищезгадані цифри та прогнози щодо зростання населення завдають ще одного удару по аргументації Мальтуса та його учнів. Реакційний преподобний помилявся не лише щодо здатності людства трансформувати виробництво і таким чином прогодувати дедалі більшу кількість людей; він також помилявся щодо пристрасті людства до продовження роду.

Ніщо, наполягав Мальтус у своєму сумнозвісному есе, не може зупинити звичайних людей від неконтрольованого розмноження, як кроликів. І все ж ми бачимо, що з розвитком суспільства матеріальні зміни відбиваються на сім’ї, що призводить до загальної тенденції до зниження рівня народжуваності.

Чинників цього процесу багато: перехід від сільського господарства до промисловості, від села до міста; вихід більшої кількості жінок на ринок праці; створення держав загального добробуту, включаючи державну освіту та охорону здоров’я; більша доступність контрацептивів та знань про планування сім’ї; зміна суспільних поглядів, особливо в плані зменшення ролі релігії; і, що особливо актуально сьогодні, потенційні батьки не в змозі дозволити собі виховувати більше дітей (якщо такі є) через низьку заробітну плату та високі витрати на догляд за дитиною, оренду житла тощо.

Незалежно від точних причин, загальний результат в умовах сучасного капіталізму очевидний: розвиток продуктивних сил забезпечує матеріальний стимул і основу для того, щоб сім’ї мали менше дітей, водночас дозволяючи суспільству утримувати більшу загальну чисельність населення. Проте мальтузіанці, розглядаючи все, як вони це роблять, суто однобоко, забувають про цю реальність.

Те ж саме можна сказати і про видатних неомальтузіанців, таких як «Римський клуб» — об’єднання буржуазних академіків, інтелектуалів та організацій, які в 1972 році опублікували свою шокуючу доповідь «Межі зростання».

Актуалізуючи ідеї Мальтуса для комп’ютерної епохи, вчені Римського клубу змоделювали зміни в ресурсах і населенні планети, зробивши апокаліптичні прогнози тотального екологічного, економічного і соціального колапсу протягом 100-120 років.

Але, як заявив у відповідь критик Крістофер Фріман з Сассекського університету — автор книги «Моделі приреченості» — «Візьміть Мальтуса: «Введіть Мальтуса; витягніть Мальтуса»[26]. Іншими словами, будь-яка модель є настільки надійною, наскільки надійні її вхідні дані та припущення. А автори «Меж зростання» були повністю заражені мальтузіанськими упередженнями, які повністю спотворили їхні демографічні та екологічні прогнози.

Прогнозувалося, що населення і споживання продовжуватимуть зростати в геометричній прогресії, в той час як виробництво — особливо продовольства — буде намагатися встигати за ними. Обмежені ресурси вичерпуватимуться все швидше. І якщо голод не вб’є нас усіх, то забруднення точно вб’є.

Перш за все, як і Мальтус, дослідники Римського клубу не бачили перспективи прогресу. У їхніх рівняннях не було місця для якісних технологічних стрибків, для трансформацій у суспільстві та економіці, для класової боротьби.

Тому все, що вони могли рекомендувати, — це політику, спрямовану на досягнення «нульового зростання». Це мальтузіанська лінія, з якої походять сучасні ідеї «дегресії». У контексті капіталізму це означає режим перманентної економії.

І все ж Римський клуб мав рацію. Продовжуючи вести справи як завжди, людство мчить до жахливого майбутнього екологічних, економічних і соціальних криз, які можуть навіть загрожувати продовженню існування самої цивілізації.

Однак рішення лежить не в площині мальтузіанських засобів «позитивних перевірок», контролю за чисельністю населення чи обмежень на споживання, а в тому, щоб робітничий клас взяв владу в свої руки і раціонально планував виробництво в інтересах людей і планети.

Соціалізм або варварство

Марксисти не мають абстрактного морального погляду на те, що краще — більша чи менша кількість населення, чи люди повинні чи не повинні хотіти мати дітей.

Що ми заперечуємо, так це твердження мальтузіанців — як правих, так і лівих — про те, що звичайні люди повинні вмирати, страждати або миритися з погіршенням їхнього рівня життя, тому що суспільство, очевидно, не має ресурсів або виробничого потенціалу, щоб забезпечити гідне життя для всього населення планети і мільярдів інших людей.

Різноманітні бар’єри заважають переважній більшості мати справжній контроль над своїм життям. З одного боку, Верховний суд США — і реакційні уряди в інших країнах — позбавили мільйони жінок права не мати дітей. З іншого боку, капіталізм позбавляє мільйони жінок і чоловіків можливості мати дітей через відсутність доступних дитячих садків або житла.

Марксисти хочуть усунути всі ці перешкоди, надавши жінкам репродуктивні права та інші основні демократичні свободи, а також демократично плануючи економіку, щоб забезпечити гідне житло, повністю фінансовані державні послуги та пенсії, а також безкоштовні, соціалізовані заклади догляду за дітьми та людьми похилого віку для всіх.

Щоб досягти цього, нам потрібна революція, щоб замінити анархічні закони капіталістичного виробництва і приватної власності новими економічними законами, заснованими на раціональному соціалістичному плануванні, спільній власності та робітничому контролі. Як пояснює Енгельс:

«Так звана «боротьба за існування» набуває форми: захистити продукти і продуктивні сили, вироблені буржуазно-капіталістичним суспільством, від руйнівного, спустошливого впливу цього капіталістичного суспільного ладу, вирвавши контроль над суспільним виробництвом і розподілом з рук панівного капіталістичного класу, який став нездатним до цієї функції, і передавши його виробляючим масам — і це є соціалістична революція»[27].

Тільки таким чином ми можемо відвернути екзистенціальну кризу, що стоїть перед людством. Єдині варіанти, які стоять перед нами, — це соціалізм або варварство.

Посилання

[1] T Malthus, An Essay on the Principle of Population, Penguin Books, 1985, pg 72

[2] ibid.

[3] T Malthus, An Essay on the Principle of Population, Cambridge University Press, 1992, pg 249

[4] F Engels, The condition of the working class in England, Oxford University Press, 1993, pg 289

[5] R L Meek (ed.), Marx and Engels on Malthus, Laurence and Wishart, 1953, pg 67

[6] F Engels, “Outlines of a Critique of Political Economy” in Marx and Engels Collected Works, Vol. 3, Laurence and Wishart, 1975, pg 440 

[7] ibid.

[8] F Engels, “Dialectics of Nature” in Marx and Engels Collected Works, Vol. 25, Laurence and Wishart, 1987, pg 584

[9] R L Meek (ed.), Marx and Engels on Malthus, Laurence and Wishart, 1953, pg 174

[10] K Marx, Grundrisse, Penguin Books, 1973, pg 606

[11] K Marx, Capital, Vol 1, Bahribook, 2017, pg 876

[12] ibid.

[13] ibid.

[14] R L Meek (ed.), Marx and Engels on Malthus, Laurence and Wishart, 1953, pg 81

[15] K Marx, Capital, Vol 1, Bahribook, 2017, pg 876

[16] R L Meek (ed.), Marx and Engels on Malthus, Laurence and Wishart, 1953, pg 82

[17] F Engels, “Outlines of a Critique of Political Economy” in Marx and Engels Collected Works, Vol. 3, Laurence and Wishart, 1975, pg 438

[18] R L Meek (ed.), Marx and Engels on Malthus, Laurence and Wishart, 1953, pg 123

[19] ibid. pg 118

[20] K Marx, Theories of Surplus Value, Vol. 3, Laurence and Wishart, 1972, pg 22

[21] ibid.

[22] K Marx, F Engels, “The Communist Manifesto” in The Classics of Marxism, Vol. 1, Wellred Books, 2013, pg 8

[23] K Marx, Theories of Surplus Value, Vol. 3, Laurence and Wishart, 1972, pg 57

[24] G Magnus, The Age of Aging, John Wiley and Sons, 2009, pg xix-xx

[25] “Elderly populations mean more government spending”, The Economist, 5 October 2022

[26] P Neurath, From Malthus to the Club of Rome and Back, M.E. Sharpe, 1994, pg 96

[27] F Engels, “Dialectics of Nature” in Marx and Engels Collected Works, Vol. 25, Laurence and Wishart, 1987, pg 584

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *